
W branży budowlanej konstrukcje ze stali to żadna nowość, ale dzięki wielu atutom, które posiadają, są bardzo popularne i często spotykane na placach budowy. Dzięki technologii łączenia stalowych elementów powstają markety, hipermarkety, hale targowe, hale magazynowe, budynki przemysłowe, gospodarcze, hale sportowe, szklarnie i wiele innych obiektów. Można powiedzieć, że konstrukcje stalowe królują obecnie w technologii budownictwa, dlatego przyjrzymy się im bliżej analizując jakiego rodzaju konstrukcje możemy spotkać na budowie.
Lekkie konstrukcje stalowe
Tego typu konstrukcje stalowe składane są z profili stalowych o niższej wadze od standardowych o około 30%. Konstrukcje tego typu przeznaczone są do montażu w miejscach, gdzie niemożliwe lub ryzykowne byłoby montowanie konstrukcji stalowych typu ciężkiego. Z lekkich konstrukcji stalowych wykonuje się między innymi nadbudowy obiektów budowanych, zadaszenia, wiaty. Tworząc nową kondygnację w starym budynku można wykorzystać lekkie profile stalowe do budowy piętra i zadaszenia, co jest możliwe i bardzo często praktykowane w śródmieściach miast, gdzie dominuje stare budownictwo i duże zapotrzebowanie na dodatkowe powierzchnie biurowe czy mieszkaniowe.
Ciężkie konstrukcje stalowe ze stali czarnej
Ciężkie konstrukcje stalowe są to tradycyjne elementy, z których powstają takie obiekty jak hale stalowe, maszty, obiekty przemysłowe, i inne budynki oraz budowle jak mosty, kładki. Jest to ciężka stal jednak charakteryzująca się bardzo dużą wytrzymałością, która umożliwia stawianie obiektów, które będą utrzymywać znacznie większe obciążenia niż w przypadku profili lekkich konstrukcji. Możemy tutaj rozróżnić konstrukcje kratowe ze stali, a także powłokowe. Przykładem konstrukcji kratowych będzie więzar dachowy hali stalowej, natomiast konstrukcji powłokowej stalowy komin. Więcej o przykładach konstrukcji powłokowych przeczytasz tutaj.
Konstrukcje ze stali nierdzewnej i żaroodpornej
Niektóre procesy wymagają użycia specjalnych materiałów. Stal nierdzewna przewidziana jest wszędzie tam gdzie elementy stalowe będą miały ciągłą styczność z wodą lub dużą wilgotnością. W dużej mierze są stosowane w branży spożywczej. Stal nierdzewna pojawia się zatem w ubojniach trzody i bydła, w gastronomii, przemyśle chemicznym, papierniczym i celulozowym, budownictwie i architekturze. Konstrukcje żaroodporne będą wykazywały odporność na działanie gazów utleniających w bardzo wysokich temperaturach. Wykorzystywana w wielu maszynach i urządzeniach pracujących w trudnych warunkach.
Konstrukcje stalowe w architekturze
W architekturze, nowoczesnych projektach budowlanych, małej architekturze miejskiej projektuje się wiele elementów ze stali, najczęściej nierdzewnej, z której wykonuje się słupki, ławki, wiaty przystankowe, wiaty nad przejściami dla pieszych, zadaszenia budynków, profile okienne, balustrady, drabinki, klatki schodowe, kosze na śmieci, lampy i inne elementy miejskiej architektury.
Artykuł przygotowany dzięki informacjom pochodzącym ze strony metalservice.info.pl.