
Oświetlenie ewakuacyjne to bardzo ważny element wchodzący w skład urządzeń przeciwpożarowych. Najważniejszym zadaniem tego rodzaju oświetlenia jest umożliwienie bezpiecznego opuszczenia pomieszczeń w przypadku awarii zasilania podstawowego.
Czym jest oświetlenie ewakuacyjne?
Zgodnie z rozporządzeniem oświetlenie ewakuacyjne zalicza się do urządzeń przeciwpożarowych. Oświetlenie ewakuacyjne zaliczamy do oświetlenia awaryjnego, które pozwala na bezpieczne opuszczenie pomieszczenia w przypadku zagrożenia. Tego rodzaju oświetlenie znajduje się przy wyjściach awaryjnych wzdłuż dróg ewakuacyjnych. Ich zadaniem jest przede wszystkim jednoznacznie wskazanie drogi do bezpiecznego miejsca.
Konserwacja oświetlenia ewakuacyjnego
Przeglądy techniczne i odpowiednia konserwacja oświetlenia ewakuacyjnego jest niezwykle istotna. Wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo i szybkość ewakuacji osób użytkujących dany budynek. Konserwacja powinna być przeprowadzona w czasie określonym przez producenta. Nie powinno mieć to miejsca rzadziej niż raz na rok. Częstotliwość z jakim należy wykonywać przeglądy stanu technicznego oświetlenia ustalone jest w normie PN-EN 50172:2005. Oprócz standardowej, corocznej kontroli warto, żeby zarządca budynku sam dokonywał rutynowych testów. Codziennie należy również przeprowadzać wizualną kontrolę, natomiast przeglądów raz w miesiącu. Warto wykonać symulację awarii zasilania, która pozwoli dokładnie ocenić funkcjonowanie oznaczeń i świateł. Przeprowadzane kontrole należy odnotować w dzienniku systemu. W dzienniku należy zapisywać daty oraz raporty z prowadzonych testów, a także elementy które zostały naprawione. Więcej informacji na temat oświetlenia awaryjnego znajdziesz na stronie: https://pol-poz.pl/oswietlenie-awaryjne-ewakuacyjne-przeglady-techniczne.