
Automatyzacja domowa jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Każdy kto korzysta z dobrodziejstw smart home wie jak przydatne może być to rozwiązanie. Chcąc połączyć wygodę sterowania oświetleniem, klimatyzacją, zamykaniem drzwi czy systemami alarmowymi wystarczy instalacja platformy Arduino UNO. W automatyce budynkowej okazuje się być nieoceniona. Dzięki prostocie obsługi, dostępnej dokumentacji i wsparciu społeczności, jest to świetne narzędzie do testowania pomysłów i tworzenia wstępnych wersji wielu urządzeń elektronicznych.
Arduino Uno platforma wykorzystana w automatyce budynkowej
Za sprawą dobrze skonfigurowanego Arduino Uno w szybki i wygodny sposób można monitorować systemami automatyki budynkowej. W wygodny sposób umożliwia sterowanie oświetleniem w całym domu (możesz zaprogramować Arduino w taki sposób, aby włączał i wyłączał światła w określonych godzinach). To nie jedyne udogodnienie, które oferuje automatyka budynkowa. Monitorowanie i zarządzanie zużyciem energii to kolejne ważne udogodnienie Arduino Uno. W praktyce działa ono w ten sposób, że możesz podłączyć czujniki prądu, aby śledzić zużycie energii przez poszczególne urządzenia lub oświetlenie. Arduino Uno może być wykorzystane do automatycznego sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem w budynku. Możesz podłączyć czujniki temperatury i wilgotności, aby Arduino regulował temperaturę w pomieszczeniach w zależności od ustawionych parametrów. Istnieje również opcja zintegrowania Arduino z termostatem, aby zdalnie sterować systemem grzewczym.
Sterowanie systemem alarmowym
Chcąc stworzyć w pełni bezpieczny i funkcjonalny dom ważna jest inwestycja w specjalne systemy alarmowe. Dobrze skonfigurowany Arduino UNO może pełnić rolę centralnego systemu alarmowego w inteligentnym domu. Do tego aby mógł sprawnie działać należy zadbać o odpowiednie podłączenie sygnalizatorów i czujników, które będą wysyłać sygnały do Arduino w przypadku wykrycia zagrożenia, czy też niewłaściwego działania systemu alarmowego.