
Dysza środka gaśniczego
Stosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych w budynkach i obiektach biurowych, przemysłowych czy magazynowych jest wciąż wiedzą mało rozpowszechnioną wśród społeczeństwa. Jest to jednak bardzo ważne kwestia, ponieważ nawet podstawowa wiedza w tym zakresie, a także umiejętność chociażby czytania znaków ppoż może doprowadzić do zażegnania niebezpiecznych sytuacji jak np. rozprzestrzenianie się ognia. Do gaszenia ognia powołane są specjalne służby jak Jednostki Ratowniczo – Gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej czy Ochotniczej Straży Pożarnej. Niemniej, zanim ratunek przybędzie, kiedy tylko to możliwe warto wiedzieć jak się zachować, jak korzystać z systemów ochrony przeciwpożarowej i jak dbać o swoje życie i zdrowie.
Zapisy w prawie dotyczące ochrony przeciwpożarowej
Nikt nie wymaga, aby uczyć się całych ustaw i rozporządzeń oraz aby znać na pamięć wszelkie szczegóły jakie ustawodawca przewiduje odnośnie systemów przeciwpożarowych w budynkach. Jednak podstawowa wiedza, wynikająca z zapisów ustaw może być tylko pomocna. Warto wiedzieć, w jakich dokumentach można znaleźć ważne kwestie, regulujące tę dziedzinę naszego życia. Przede wszystkim warto mieć i przejrzeć Ustawę z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Dowiemy się z niej m.in.:
- w jaki sposób zapobiegać pożarowi i innym zagrożeniom,
- jak zorganizować ochronę przeciwpożarową,
- kto powinien posiadać konkretne uprawnienia przeciwpożarowe,
- jak przeprowadzać działania ratownicze,
- jakie uprawnienia mają jednostki ratowniczo-gaśnicze.
Poza wspomnianym głównym dokumentem istnieją także inne dokumenty i ustawy, które regulują kwestie związane z ochroną przeciwpożarową, a są nimi np.:
- Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów,
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane,
- Polskie Normy.

Czym są systemy przeciwpożarowe?
Systemy przeciwpożarowe są systemami urządzeń i instalacji, które służą do ochrony ludzi i mienia w obiektach budowlanych i poza nimi, przed działaniem ognia i innych zagrożeń. Podstawowymi elementami systemu przeciwpożarowego są czujniki dymu, temperatury, gaśnice, przewody na środek gaśniczy, dysze, centrala sterująca. Całość polega na wykryciu zagrożenia za pomocą detektorów, które wysyłają sygnał do centrali o wykryciu zagrożenia. Centrala uruchamia gaśnice, co skutkuje wyrzuceniem środków gaśniczych przez system rur w kierunku dysz, w miejsce gdzie został wykryty ogień. Środkiem gaśniczym może być woda, piana, mgła wodna, gaz. W zależności od poziomu zaawansowania systemu ppoż może być uruchamiany automatycznie, lub ręcznie.
