
Obecnie najpopularniejszym typem ogniw słonecznych są ogniwa krzemowe. Lecz sytuacja na rynku odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza fotowoltaiki, jest bardzo dynamiczna. Ogniwa perowskitowe szybko się rozwijają i w niedalekiej przyszłości to one mogą się okazać lepszą, bardziej opłacalną opcją w porównaniu do ogniw krzemowych.
Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne
Ogniwa perowskitowe szybko osiągnęły dość wysoką wydajność w zamianie energii słonecznej na energię elektryczną. Również produkcja ich jest tańsza niż produkcja paneli krzemowych. Wytrzymałość paneli perowskitowych to jeden z głównych problemów do rozwiązania. Te panele są podatne na uszkodzenia poprzez jony wytwarzane z elektrod tlenku metalu, które znajdują się w ogniwie słonecznym. Próbowano rozwiązywać ten problem, głównie poprzez dodawanie różnych substancji. Jedną z nich było dodanie chili. Niestety żaden z tych pomysłów nie rozwiązał skutecznie jedynego problemu tego typu paneli.
Ogniwa perowskitowe z domieszką kwantów
Uczeni z Korea Institute of Energy Research i EPFL wykonali badania, w ramach których przetestowali kropki kwantowe. Są to małe cząsteczki, które emitują określone kolory poprzez naświetlanie ich światłem widzialnym. Możemy już się z nimi spotkać w telewizorach oraz ogniwach słonecznych.
Podczas konkretnego badania naukowcy wykorzystując kropki kwantowe, które wykonane są z tlenku cyny w formie cienkiej warstwy, nałożonej na powierzchnię panelu perowskitowego zwiększyli w teorii ich wydajność. Zadaniem dodatkowej warstwy jest transport elektronów powstałych przez perowskity do elektrody.
Dzięki temu badaniu udało się stworzyć panel perowskitowy pokryty warstwą kropek kwantowych – dzięki czemu wydajność modułu wyniosła 25,7 procent. To aż 0,1 procent mniej niż dotychczasowy rekord ogniw perowskitowych. Międzynarodowy zespół naukowców wierzy, że dzięki dotychczasowym wynikom swoich badań będą mogli jeszcze bardziej poprawić wydajność tych modułów oraz sprawdzić czy warstwa kwantowych kropek również wpłynie na odporność paneli perowskity.
W przypadku ogniw fotowoltaicznych niezbędne są szkolenia potwierdzające umiejętności ich instalacji. Sprawdź szczegóły na: https://www.oszomega.pl/oze.