
Konstrukcje stalowe stały się bardzo popularnym rozwiązaniem budowlanym. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kratownic stalowych możliwe stało się rozłożenie naprężeń oraz ciężaru obiektu w zupełnie inny sposób niż we wcześniejszym budownictwie. Za bezpiecznie ogniochronne konstrukcji stalowych stało się tym jednym z priorytetów współczesnych technologii przeciwpożarowych, czego efektem są nowoczesne i wytrzymałe materiały ogniochronne stosowane przy zabezpieczaniu obiektów o konstrukcji stalowej. Pozwala to na znaczne zabezpieczenie obiektu opartego o stalowy szkielet przed niszczycielskim działaniem ekstremalnych temperatur, które mogą bezpowrotnie uszkodzić budynek w bardzo krótkim czasie.
Zabezpieczenie konstrukcji stalowej
Konstrukcje stalowe spotykamy we współczesnym budownictwie przemysłowych oraz w budynkach użyteczności publicznej częściej niż zdajemy sobie sprawę z ich obecności. Ogromna ilość centrów handlowych, szczególnie tych rozległych i niskich budowana jest w oparciu o stalowy szkielet, który zamaskowany jest wykończeniem wnętrza oraz na zewnątrz obiektu. Konstrukcje stalowe w tych obiektach podobnie jak w przypadku konstrukcji stalowych hal produkcyjnych pozwalają na stosunkowo tanie oraz szybkie postawienie obiektu.
Stosowanie stali do podtrzymania kilku kondygnacji oraz dachu obiektu wiąże się jednak z zagrożeniem jakie może pojawić się w przypadku niekontrolowanego pożaru. Sprawa staje się szczególnie poważna, gdy uzmysłowimy sobie ile produktów łatwopalnych znajduje się w tego typu obiektach. Odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji jeszcze przed oddaniem obiektu do użytku jest obowiązkiem inwestora. W zależności od dobranej technologii możliwe jest przeciwdziałanie nagrzaniu się konstrukcji stalowej od ognia i żaru, odpowiednie oddymienie i wentylowanie pomieszczeń.

Różne konstrukcje stalowych hal i poziom ich zabezpieczenia przeciwpożarowego
Hale stalowe są obiektami dość charakterystycznymi. Często występują jako budynki wolnostojące, o prostej konstrukcji dachu i elewacji. Najczęściej stalowe hale to obiekty jedno lub dwukondygnacyjne. Pomimo tego ich wysokość dostosowana jest do możliwych przeprowadzanych w nich prac montażowych, często z wykorzystaniem przenośników, stąd ich duża wysokość. Charakterystyczne w przypadku stalowych hal produkcyjnych jest często ich duża powierzchnia liczona w tysiącach metrów kwadratowych. Poza działalnością produkcyjną często służą jako magazyny. W tych 2 funkcjach hal o konstrukcji stalowej zbierają się 2 główne zagrożenia pożarowe jakie mogą w nich wystąpić – magazynowanie produktów często łatwopalnych, które mogą ulec zapłonowi od temperatury wewnątrz hali, oraz produkcja dóbr, która często wiąże się z wytarzaniem przez maszyny ciepła, wykorzystaniem prądu o dużym natężeniu, jak również stosowaniu palnych środków podczas procesu produkcji.
Źródła: