
Podziału wentylatorów przemysłowych może uwzględnić kilka kwestii. Zależy od przede wszystkim od miejsca montażu, przeznaczenia czy tego jaką budowę posiada wirnik. Ta klasyfikacja jest bardzo istotna bowiem dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniego wentylatora do konkretnych potrzeb. Wentylatory przemysłowe najczęściej montowane są w przestrzeniach roboczych w zakładach pracy w halach produkcyjnych tam gdzie pojawia się problem z cyrkulacją powietrza. Zaś ich montaż jest konieczny, chodzi o przestrzeganie przepisów dotyczących dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy i stworzenia pracownikom najbardziej komfortowych warunków pracy.
Kwestie techniczne dotyczące wentylacji
Aby stworzyć cyrkulację powietrza, budynki muszą być wyposażone w urządzenia kanałowe, grzewcze i chłodzące oraz wentylatory, aby kierować i przenosić przepływ powietrza przez cały budynek. Dodatkowo wentylatory powinny posiadać solidną konstrukcję i być wyposażone w odpowiedni wirnik – mowa tutaj o wentylatorach osiowych i promieniowych. Poniżej przedstawiamy czym różnią się między sobą oba te wentylatory.
Wentylatory promieniowe
Wszystkie wentylatory przemysłowe, niezależnie od ich zastosowania, są zaprojektowane w dwóch konfiguracjach: promieniowe (lub odśrodkowe) i osiowe. Wentylatory osiowe wyposażone są w łopatki obracające się wokół osi; ruch łopatek wentylatora osiowego bardzo przypomina ruch zegara. Wentylatory promieniowe wytwarzają także przepływ powietrza, tworząc nierównowagę ciśnienia powietrza, ale różnią się tym, że ich ruch łopat bardziej przypomina wirowanie koła niż zwyczajny obrót. Wentylatory promieniowe w większości przypadków montowane są jako element kanałów wentylacyjnych. Głównie przez to, że są bardziej wydajne niż osiowe, jedynym minusem może być ich głośna praca. Bardzo często montowane są w halach przemysłowych ogólnie w dużych obiektach gdzie konieczne jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza.
wentylator promieniowy z oferty sklepu Wentylatory-online.pl
Wentylatory osiowe
Wentylatory osiowe działają poprzez nierównowagę ciśnienia powietrza przed i za łopatkami. Ta nierównowaga powoduje przepływ powietrza, a ciągłe wirowanie łopatek powoduje stały przepływ powietrza. Wentylatory osiowe są doceniane za swoją sporą wydajność. Zazwyczaj montowane są jako wentylatory sufitowe bądź na ścianach, ze względu na to, że powietrze w tych miejscach ma tam stosunkowo krótką drogę do przebycia. Najlepiej sprawdzą się pomieszczeniach o mniejszej kubaturze np. w łazienkach czy niewielkich sklepach.