
Ciągnik rolniczy kojarzony jest niezmiennie z obrazem wsi. Kiedyś był nim legendarny pierwszy ursus, dzisiaj ciągniki rolnicze to nowoczesne maszyny o rozbudowanych funkcjach. Dlaczego ciągnik jest podstawowym narzędziem pracy na roli? Czemu lepiej inwestować w droższą maszynę o lepszych parametrach?
Pierwszy ciągnik rolniczy
Konstrukcję pierwszego ciągnika wykorzystaną na roli przypisuje się Johnowi Froelichowi. Miało to miejsce w 1892 roku w Dakocie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zamontował on silnik benzynowy na podwoziu swojego Robinsona. Do konstrukcji przymocował przekładnię, którą wcześniej sam stworzył i wykorzystał swój wynalazek do młócenia.
Do masowej produkcji ciągników rolniczych przyczynił się w dużej mierze Ford. Zniechęceni do ciężkiej pracy w roli, byli dodatkowo zmotywowani, aby wprowadzić maszyny przyczyniające się do mechanizacji pracy w rolnictwie.
Ciągnik jako podstawowe narzędzie rolnika
Ciągnik jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym w rolnictwie. Nawet dla rolników zajmujących się hodowlą zwierząt jest to podstawowe narzędzie. Farmerzy wykorzystują je do przewozu paszy, słomy na legowiska, odchodów. Rolnicy zajmujący się sadownictwem również wykorzystują ciągniki do transportu zebranych owoców, ale również podczas oprysków.
Najczęściej ciągniki wykorzystują rolnicy zajmujący się uprawą warzyw. Po pierwsze do orki, po drugie do wysiewu nasion, a po trzecie do zbiorów.
Ciągnik odciąża pracę ludzkich rąk, odkąd powstał. Wcześniej orka była wycieńczającym zajęciem dla rolników, którzy sami orali pole lub wykorzystywali w tym celu zwierzęta pociągowe.
Jakie udogodnienia warto mieć w ciągniku?
Klimatyzacja jest już dzisiaj podstawową funkcją. Rolnicy nie wyobrażają sobie pracy w upalne dni w polu bez klimatyzowanej kabiny. Innymi dodatkowymi funkcjami są GPS, może być on przydatny dla olbrzymich gospodarstw rolnych. Więcej na temat ciągników na stronie https://sklep-rolnicze.eu/