
Wybranie odpowiedniego kształtu kanałów wentylacyjnych dla naszego domu jest niezwykle skomplikowaną czynnością, która spędza sen z powiek każdej osoby projektującej wentylację. Chodzi przecież nie tylko o aspekty techniczne, czyli sprawność instalacji, ale również o jej aspekty wizualne. Ten przewodnik przeprowadzi Cię przez podstawowe typy elementów instalacji wewnętrznej. Oczywiście nie sposób oddać wszystkich szczegółów, norm i standardów chociażby kanałów i kształtek wentylacyjnych (jest ich po prostu zbyt dużo), jednak chciałbym, abyś po tej krótkie lekturze nabrał pewności związanej z projektowaniem systemów wentylacji.
Kształtki wentylacyjne – dla kogo?
Stało się – udało Ci się wybudować nowoczesny, szczelny dom. Jednak któregoś dnia dochodzisz do wniosku, że dobrze byłoby mieć jeszcze wentylację dla komfortu Twojej rodziny. Pomyśl sobie, co za wygoda – brak konieczności wietrzenia, brak przeciągów… kto nie chciałby tak żyć?
Projektujesz więc system tuneli, fachowo zwanych kanałami wentylacyjnymi. Masz już jakieś wyobrażenie odnośnie profilu i miejsca, w którym podwiesisz te swoje kanały. OK – pytanie tylko jak je wszystkie połączyć… 🙂 Przecież wszystkie te kanały są proste, a Ty chcesz mieć możliwość wyprofilowania ich tak, żeby przeszły z gracją przez przedpokój czy inne obiekty użyteczności przemysłowej. Do tego właśnie potrzebujesz kształtek wentylacyjnych.
Kształtki wentylacyjne możemy podzielić na prostokątne (najczęściej wykorzystywane ze względu na łatwość montażu i zajmowaną powierzchnię) oraz owalne (używane głównie w przemyśle – tam, gdzie estetyka nie ma większego znaczenia).
Kształtki prostokątne
Kształtki prostokątne cechują się prostotą wykonania. Możemy wyróżnić:
- Łuki symetryczne i asymetryczne
- Kolana symetryczne
- Dyfuzory symetryczne
W bardziej rozbudowanych instalacjach wentylacyjnych może się okazać, że to za mało. Potrzebujemy również swego rodzaju skrzyżowań – trójników i czwórników z odejściem prostokątnym. Do zamknięcia kanałów przydają się również zaślepki prostokątne.
Do rzadziej wykorzystywanych elementów zaliczamy:
- sztucery na kanały proste
- trójniki portkowe
- ramki (przeważnie płaskie z siatką)
Co do sztucerów NIE WOLNO zapominać, że usztywnienia nie zawsze występują we wszystkich wymiarach. Słabej jakości sztycery mogą się giąć. Podobnie jest z trójnikami portkowymi. Musimy również zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanej blachy. Nie ma sensu kupować kształtek z blachy nieocynkowanej, ponieważ bardzo szybko zostaną zjedzone przez korozję. Pozorna oszczędność na wykorzystanym materiale odbije się na konieczności ponownych inwestycji w przyszłości.
Kształtki prostokątne łączone są na zamki blacharskie lub zgrzewy. Nie ma jednoznacznej przewagi jednej metody nad drugą – wszystko zależy od naszych potrzeb. Zamki blacharskie można dowolnie modyfikować, zgrzewy są bardziej trwałe.
Kształtki okrągłe
W zasadzie wszystkie wymienione wcześniej elementy instalacji wentylacyjnej są dostępne w wariancie owalnym. Bywa tak, że jedynym owalnym elementem jest wyrzutnia ścienna 🙂 ale oczywiście stosuje się również:
- Złączki wewnętrzne / zewnętrzne (nuple)
- Trójniki okrągłe z odejściem
- Redukcje asymetryczne okrągłe
- Kolana okrągłe segmentowe
Podobnie jak wcześniej, tutaj również zwracamy uwagę na rodzaj wykorzystywanej blachy. Kształtki wykonane z blachy nieocynkowanej możemy sobie darować. Inny jest jednak sposób łączenia trójników okrągłych – tutaj dopuszcza się jedynie zgrzewy lub spawy. Redukcje asymetryczne wykorzystywane są przy przejściu z systemu głównego wentylacji do konkretnych pomieszczeń. Przykładowe kształtki wentylacyjne okrągłe.
+ Zalety kształtek prostokątnych
Do głównych zalet wykorzystywania kształtek prostokątnych możemy zaliczyć:
- Możliwość łączenia segmentów wentylacji na zamki blacharskie
- Różne rodzaje zakończeń (P20, P20 LR, P30, Bosy koniec, wywinięcia i inne)
- Wszystkie standardy szczelności – od klasy A do klasy B i C.
Oczywiście są również wady: nie wszędzie możemy je zastosować. Często np. otwory w ścianach żelbetowych mają ustalony, owalny kształt i z pewnych przyczyn nie możemy ich modyfikować. Wtedy lepiej wykorzystać kształtki owalne.
+ Zalety kształtek owalnych
- Łatwość dostosowania do indywidualnych potrzeb
- Zgodność z polskimi normami
- Często nie można użyć innych kształtek 🙂
Podsumowanie
Zanim dokonasz wyboru kształtek, sprawdź, czy możliwości danego budynku umożliwiają ich użycie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz prostokątne czy owalne kształtki wentylacyjne, pamiętaj, aby zawsze wybierać elementy ze stali ocynkowanej. Upewnij się również co do sposobu łączenia (spaw, zgrzew, zamek blacharski) i wymiarów. Większość renomowanych producentów, w tym thermo.com.pl, podają te informacje w swoich katalogach i na stronach produktów.
Mam nadzieję, że artykuł Wam się podobał. Zachęcam do komentowania i dzielenia się własnymi doświadczeniami przy budowie instalacji wentylacyjnych.