
Wentylator kanałowy
To co wyróżnia tradycyjną wentylację grawitacyjną od nowszej, skuteczniejszej wentylacji mechanicznej to obecność wentylatora. Wentylacja grawitacyjna działa bezobsługowo siłą grawitacji i różnicy ciśnień. Mechaniczna zaś wymuszona jest pracą wentylatora tworzącego podciśnienie.

Dlaczego wentylacja mechaniczna z wentylatorami jest skuteczniejsza?
Można śmiało stwierdzić, że wentylacja mechaniczna jest znacznie bardziej skuteczna od grawitacyjnej. Powodem tego jest praca wentylatora, który tłoczy powietrze z odpowiednią siłą gwarantując w sposób ciągły cyrkulację powietrza w domu bez względu na warunki atmosferyczne. W przypadku wentylacji mechanicznej musi zaistnieć różnica ciśnień między powietrzem w środku mieszkania a ciśnieniem w okolicy ujścia komina wentylacyjnego. Jednak w wielu przypadkach wentylacja grawitacyjna nie działa należycie, a w niektórych przypadkach powietrze może przewodami wentylacyjnymi dostawać się do środka wdmuchując przy okazji sporo brudu, który osadził się na kominie. Przyczyną braku odpowiedniej cyrkulacji powietrza w wentylacji grawitacyjnej są warunki pogodowe, oraz zbyt wysoka szczelność okien, która nie umożliwia dostanie się do środka świeżego powietrza z zewnątrz. Zjawisko zasysania powietrza poprzez komin wentylacyjny jest niekorzystne dla domowników i nazywa się ciągiem wstecznym.

Wentylatory w wentylacji mechanicznej
Wentylator to urządzenie elektryczne, do którego pracy konieczne jest dostarczanie prądu. W zależności od wielkości i projektu systemu wentylacji mechanicznej używa się wentylatorów o różnej mocy. Można założyć, że do typowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 – 150 m² stosuje się wentylatory o mocy około 50 – 80W. Wielkości te można porównać do zużycia prądu przez tradycyjną, pojedynczą żarówkę. Wentylator posiada wirnik i łopatki, które się na nim obracają. Tłocząc powietrze w określonym kierunku wentylator dba o właściwa wymianę powietrza. Dzięki podciśnieniu powstałemu po stronie nawiewnej powietrze z zewnątrz ssane jest do wnętrza mieszkania. W ten sposób przy użyciu wentylatora możliwe jest uzyskanie nawiewu i wywiewu. Wentylacja taka działa niezależnie od okien, ponieważ jest zamkniętym układem systemu przewodów wentylacyjnych, który rozprowadza powietrze do wszystkich miejsc, w których znajdują się zawory nawiewne. Nie ma konieczności budowania komina tak jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej.
Wybrane oferty powiązane z artykułem:
Wentylacja Eco-Vent: www.eco-vent.eu
Wentylacja Luftberg: www.luftberg.pl