
Kombajn rolniczy jest potężna maszyną, którą bardzo często wykorzystuje się przy zbiorach na polu. Niektóre kombajny potrafią naprawdę zrobić wrażenie. Posiadają bardzo duże rozmiary, ogromną moc przerobową – co czyni je niezwykle skutecznymi urządzeniami na gospodarstwach. Każdy kombajn składa się z wielu podzespołów i elementów, które razem tworzą spójną całość. Każdy z elementów ma określone zadanie, wszystkie z nich mają tak samo ważne znaczenie dla ogólnego działania kombajnu.
Co składa się na budowę kombajnu?
Kombajn jest przede wszystkim pojazdem, który musi zostać wprawiony w ruch, aby mógł spełniać swoje zadnie. Zatem podstawowymi elementami tej maszyny rolniczej będzie przede wszystkim:
- silnik i osprzęt,
- układ kierowniczy,
- układ hydrauliczny,
- układ hamulcowy,
- układ chłodzenia,
- mechanizm przeniesienia napędu,
- pozostałe elementy podwozia i nadwozia.
Są to oczywiście elementy charakterystyczne dla większości pojazdów silnikowych, nie tylko do zastosowań rolniczych. Zatem to, co odróżnia kombajn od innych maszyn tego typu są między innymi:
- heder – w skład którego wchodzą np. napęd, motowidło, ślimak do wciągania, element tnący,
- młocarnia – tutaj wyróżniamy cepy, klepiska, napęd, wał i osprzęt,
- przenośnik – łańcuchy, łożyska, napęd, przenośnik pochyły, wysyp
- inne – wialnia, wytrząsacze, podsiewacze, sita.
Kombajn kombajnowi nierówny
Każde urządzenie skonstruowane jest pod ściśle określone zadanie. Zupełnie inaczej będzie wyglądał kombajn do zbiorów zboża, a inaczej kombajn do ziemniaków. Nie ma tutaj rozwiązań uniwersalnych. Dlatego zborami określonych produktów rolnych zajmują się specjalistyczne maszyny wyprodukowane właśnie do tego celu.
Powiązane treści:
wybór części do kombajnów: https://sklep-rolnicze.eu/produkty/czesci-do-kombajnow,2,29977
ogłoszenia z używanymi kombajnami: https://www.mascus.pl/rolnictwo/uzywane-kombajny-zbozowe/wszystkie-marki,1,adcount_desc,browsebrands.html