
Połączenie śrubowe konstrukcji stalowej
Konstrukcje stalowe na zawsze zmieniły obraz współczesnego budownictwa. Gdyby nie elementy ze stali nie bylibyśmy dziś w stanie realizować tak dużych inwestycji budowlanych w tak krótkim czasie. Przykładem takich inwestycji są duże obiekty sportowe, wieżowce, zdumiewające mosty, maszty telewizyjne i radiowe itp. Budowa obiektów ze stali przebiega zdecydowanie inaczej niż w przypadku innych, tradycyjnych form wznoszenia obiektów, a stabilność konstrukcji uzależniona jest od projektu i prawidłowego montażu elementów stalowych.
Rola człowieka przy montażu konstrukcji stalowych
Konstrukcje stalowe powstają w zdumiewająco szybkim tempie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że w ich realizacji mocno ograniczona jest rola człowieka. Praca ludzi sprowadza się głównie do obsługi maszyn budowlanych, urządzeń oraz bezpośrednio pracy przy łączeniu elementów. Mimo, iż większość pracy jest w stanie wykonać maszyna budowlana (np. przenoszenie dużych i ciężkich elementów na wysokości) to jednak sposób łączenia elementów i dokładność wykonania tych prac jest kluczowa, dla powodzenia całej budowy. Łatwo można zauważyć, że pracujących osób na konstrukcji stalowej jest znacznie mniej niż przy budowie obiektu wznoszonego np. z pustaków ceramicznych.
Sposoby łączenia elementów stalowych
To w jaki sposób jeden element konstrukcji stalowej będzie połączony z drugim, zależeć będzie od projektu budowlanego. To projekt wskazuje typ połączeń i sposób ich realizacji. W konstrukcji stalowej zwykle przewiduje się trzy sposoby połączeń:
- połączenia nitowe,
- połączenia śrubowe,
- połączenia spawane.

Oczywiście w jednaj konstrukcji mogą wystąpić wszystkie z tych form łączeń elementów. Nity były najczęściej wykorzystywanym rodzajem połączenia przy montażu konstrukcji stalowych, jednak zostały sukcesywnie wypierane przez śruby i spawanie. Stosuje się je do połączeń wiązarów, blach, stalowych kształtowników, wsporników i innych elementów.
Połączenia śrubowe w odróżnieniu od nitowych są rozłączne, uzyskiwane przy pomocy śrub i nakrętek lub wkrętów. Stosowane jest do łączenia niemal każdych elementów stalowych.
Spawanie natomiast powstaje wskutek częściowego stopnienia dwóch mających ze sobą połączyć się materiałów z dodatkiem spoiwa. Na skutek tego stopienia powstaje zestalenie elementów, które zostają złączone w sposób trwały, nie tracąc na wytrzymałości.

Montaż lekkich konstrukcji stalowych
Jeżeli mowa o lekkich konstrukcjach stalowych, tutaj praca człowieka odgrywa większa rolę, niż w przypadku budów związanych z ciężką stalą konstrukcyjną. Lekkie konstrukcje zwykle wykorzystywane są do stworzenia konstrukcji zadaszenia, wiaty, nowej kondygnacji na istniejącym budynku. Tutaj z uwagi na stosowanie mniejszych elementów i o niższej wadze, pomijane są ciężkie maszyny budowlane na budowie, choć produkcja konstrukcji stalowych nie należy do najłatwiejszych.